Podsumowanie roku 2015

Witam wszystkich piwem żyjących.

 

2015 rok już za nami, więc przyszedł czas na mały rachunek sumienia. Jako młody piwowar jestem na etapie, w którym wszystko jest nowe, nieznane, przyjemne i czasami nieprzyjemne.

 

Zacząć ten wywód można od wymienienia każdej popełnionej warki. Oszczędzę wam tego w tym wpisie i odeślę do aktualizowanego na bieżąco spisu warek. ogólnikowo napomknę tylko, że w roku 2015 uwarzyłem 27 warek, w 17 stylach. Ile litrów w sumie? nie mam pojęcia, bo od niedawna zacząłem prowadzić ewidencję. Do sukcesów mogę zaliczyć to, iż ani jedno moje piwo nie było zakażone, przegazowane, i z granatami też nie miałem przyjemności.

Wziąłem udział w pierwszym konkursie (co prawda konsumenckim, ale jednak) i o dziwo wygrałem go. Był to konkurs przy okazji imprezy „Browary i bimbrownie” ->link do wpisu. Podczas konkursu poznałem zasłużonego członka Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych, oraz prezesa Śląskiego Oddziału Terenowego, pana Jana Krysiaka. Poznałem również wielu innych członków PSPD.

Dzięki zawartym znajomościom miałem możliwość zwiedzić Browar w Tenczynku, o czym możecie przeczytać tutaj. Był to pierwszy zwiedzony przeze mnie browar. Wyniosłem sporo wiedzy z owej wycieczki.

Potem nadszedł konkurs piw domowych przy okazji festiwalu Silesia Beer Fest, gdzie startowałem w dwóch kategoriach – Weizen i Oatmeal stout. W kategorii Weizen zająłem 6 na 23 miejsce, a Oatmeal Stout niestety 14 na 15. Zaliczam to jednak jako sukces, gdyż w Weizenie nie liczyłem nawet na przejście eliminacji, a Stout między bogiem, a prawdą po prostu był kiepski.

Odwiedziłem pierwszy festiwal, którym był właśnie Silesia Beer Fest i muszę przyznać, że zrobił na mnie wrażenie. Co prawda jako nowicjusz wracałem z niego już naprawdę zadowolony z życia, ale człowiek uczy się całe życie. Za dużo piw, za mało czasu i za duże porcje.

I w sumie na koniec wisienka na torcie, czyli wstąpienie w szeregi PSPD. Długo zastanawiałem się „czy jest mi to potrzebne?”, „co mi to daje?”, „taki laik jak ja nie ma tam czego szukać”, „czy warto?”, słyszałem też parę niepochlebnych opinii na temat PSPD, jednak po imprezie w Chorzowskim skansenie zmieniłem zdanie i postanowiłem się zapisać, czego nie żałuję.

Dzięki członkowstwu miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu bodaj 11 grudniu poświęconemu Grand Championowi 2015, na którym pojawili się sami zwycięzcy, krótka relacja niebawem pojawi się na blogu.

Jak widać większość rzeczy była „pierwszy raz”. Nauczyłem się wiele, a nauka trwa nadal. Poznałem wiele ludzi, a poznawać będę nadal. Uwarzyłem 27 warek, a będzie ich więcej. zdegustowałem sporo piw, a będę degustował dalej i więcej. Osobiście oceniam ten rok pod względem piwnym i piwowarskim za bardzo udany, jednak zadowolony jestem na jakieś 90%. Bilans jednak zostaje dodatni.

Czy mam jakieś specjalne plany na 2016 rok? Owszem. Życie zawsze nas zaskakuje i czasami podsuwa okazje, które albo wykorzystamy, albo zaprzepaścimy. Być może załapię się na stanowisko piwowara w jakimś browarze. Jest też realna szansa na otwarcie własnego browaru rzemieślniczego. Bo czemu nie? Ryzyko jest wielkie, ale jeśli nie idziemy do przodu, to stoimy w miejscu.

Co do planów związanych z blogiem, to chciałbym pisać więcej. Przy okazji festiwali chciałbym zacząć poznawać właścicieli i piwowarów browarów rzemieślniczych, przeprowadzić z nimi krótki wywiad. Może na własną rękę zacząć zwiedzać browary w Polsce. Na pewno chciałbym odwiedzić słodownię w Strzegomiu. Wiele, wiele innych rzeczy przychodzi mi do głowy, jednak deklaracji nie powinno rzucać się na wiatr, czy też brać za dużo na swoje barki. Lepiej się pozytywnie zaskoczyć.

 

Dziękuję za dobrnięcie do końca wpisu. Ciekaw jestem jak wam minął ten 2015 rok? Napiszcie o tym w komentarzu.

Życzę samych dobrych piw!

 

Jedna uwaga do wpisu “Podsumowanie roku 2015

  1. Adam S

    Dobrze Daniel, że aktywnie działasz to już jest sukces i ciesz się z tego bo zeszły rok z tego co napisałeś i z tego co sam wiem zaliczyłem niezwykle udany i tak trzymaj! Ja też zeszły rok uważam za bardzo udany ale pracuje i liczę że ten będzie jeszcze lepszy. Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s