Warzymy: Porter Bałtycki 2020/ fermentacja cicha

Właśnie mija miesiąc o uwarzenia porteru bałtyckiego: edycja 2020. Czas najwyższy zajrzeć pod pokrywę fermentora.

Po tygodniu od rozpoczęcia fermentacji porter wykazywał dość znaczące oznaki fermentacji. Nauczony jednak doświadczeniem postanowiłem w żaden sposób nie ingerować we wnętrze fermentora.

Jeśli chodzi o wybrany przeze mnie schemat fermentacji to:

  • 2 dni piwo fermentowało w 12oC – używając drożdży W-34/70 zawsze rozpoczynam fermentację od właśnie 12oC, by drożdże jak najszybciej podjęły pracę i uniknąć tak zwanego „laga”
  • 21 dni piwo fermentowało w 9-9,5oC – Wiem, iż główną fermentację można przeprowadzać w niższych temperaturach, jednak bojąc się zbyt małego odfermentowania uznałem, że drożdże będą miały „lżej” fermentując w takich temperaturach.
  • 7 dni piwo fermentowało w 12oC – Bardziej pasujący do pilsów, jednak lager powinien mieć czysty profil, więc redukcja diacetylu jest jak najbardziej na miejscu.

Do fermentacji użyłem + – 500ml (całość po fermentacji) gęstwy W-34/70 po schwarzbierze 12oplato.

etykieta

Po tym okresie postanowiłem zlać piwo znad drożdży, co zawsze stety-niestety delikatnie napowietrza piwo i trochę pomaga drożdżom „dojeść”, co zostało do dojedzenia. Z 22l zostało 20l piwa

Po zmierzeniu odfermentowania wyszło, iż z początkowych 22oplato piwo odfermentowało do 7oplato, dając przy tym 8,7% alkoholu. Liczę jeszcze na co najmniej 0,5-1oplato odfermentowania.

Piwo w takim stanie trafi na kolejny miesiąc do temperatury 5-6oC na fermentację cichą, po tym okresie czeka je „lagerowanie” w 2-3oC.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s